Ekonomi

Irak ile Katar arasında enerji, ticaret ve ekonomi alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı

Irak ve Katar arasındaki güç, ticaret ve güç. ekonomiİşbirliği alanında işbirliği ve diplomatik pasaportlara vizesiz erişim konularını kapsayan bir mutabakat zaptı imzalandı.

Irak’ı ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani’yi Uluslararası Bağdat Havalimanı’nda Irak Başbakanı Muhammed Şii el Sudani karşıladı. Katar Emiri için Bağdat’taki Hükümet Sarayı’nda resmi karşılama töreni düzenlendi.

Sudani ve Al Sani görüşmesinin ardından iki ülke arasında birçok alanı kapsayan ortak mutabakat zaptı imzalandı. Irak ile Katar arasında diplomatik pasaport hamilleri için vizesiz giriş anlaşması imzalandı.

Al Sani ile düzenlediği ortak basın toplantısında Irak Başbakanı, Katar Emiri’nin Irak ziyaretinin iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin bir göstergesi olduğunu belirterek, “Katar devleti, en güçlü devletlerimizden biri olmaya devam edecek. Bölgedeki müttefikler.” söz konusu.

Irak’ın güvenlik ve siyasi istikrara sahip olduğuna dikkati çeken Sudani, görüşmelerde güvenlik konusunun ele alındığını söyledi.

“Katar, Irak’taki kalkınma çalışmalarına katılma niyetinde.” Sudani, “Irak da barış ve kalkınma için kardeş ülkelerle çalışmaya hazırdır.” dedi.

Enerji, ticaret ve ekonomi alanında mutabakat zaptı

Katar Emiri Al Sani, Irak ile Katar arasında köklü ilişkiler olduğuna işaret ederek, “Irak Başbakanı ile iki ülke arasındaki ortak ticaret hacmi ve bunun geliştirilmesi konusunda mutabakata vardık. Mutabakata vardık. elektrik, ticaret ve ekonomi alanlarındaki bağların güçlendirilmesi konusunda ortak mutabakat zaptı imzaladık. Elektrik akımı projesi başta olmak üzere bölgesel projeleri değerlendirdik. Irak’ın bölgedeki önemini ve Irak’ın istikrarını biliyoruz. bölgenin istikrarı demektir.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu