Haber

Tüketiciler Birliği Başkanı: Çim yangınlarına karşı belediyeler önlem almalı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin: “Yanma ihtimaline karşı belediye çimleri kaldırsın”

KAYSERİ Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, ot yangınlarından dolayı oluşabilecek zararlardan belediyelerin sorumlu olduğunu belirterek, “Yanma ihtimaline karşı belediye çimleri kaldırsın” dedi.

Belediyelerin görevinin vatandaşlarının kendi sınırları içinde rahat ve huzurlu yaşamalarını sağlamak olduğunu belirten Mahmut Şahin, “Belediyenin görevi, o belediyenin uçlarında yaşayan halkı en rahat ve huzurlu bir şekilde yaşatmak, ulaşımını ve güvenliğini sağlayın. Mesela yolları düşünelim, yollar sağlıklı olmalı. Çukur yapılmamalı. O çukurlarda araçlar zarar görürse belediyenin sorumluluğu var. Otoparkların yapılması gerekiyor. Örneğin bu otoparklarda çocuk yerlerini güvensiz hale getirmek belediyenin sorumluluğundadır. Yeşil alanlar ve kurumuş çimenler var. Kuru ot denilince aklınıza ne geliyor? Çakmak, sigara, yanıyor. Belediyenin sorumluluğundadır. Demek oluyor ki belediye bazı tedbirleri olay olduktan sonra değil, olmadan önce alsın. Belediye bir insan değil, tüketici de değil sonuçta. Bir örnek vereceğim: Bir vatandaş sigarasını kuru otların üzerine atıyor ama yanacağını düşünmeyebilir. Bunun saçmalık olduğunu söylemeyelim. Kanun bunu söylüyor. Kanun diyor ki, orada vatandaş sorumlu değil. Aklına gelmeyebilir ama bu kuru otun sigara veya ateş atmakla yanması ihtimaline karşı belediye önlem olarak kaldırsın. ya yeşillendirecek ya da kesecek, oradan çıkarın. Burada o yangından bir vatandaş zarar gördüyse ve faili bulunamıyorsa, kasıt yoksa kesinlikle belediye sorumludur” dedi.

“Vatandaş zararın bedelini belediyeden talep edebilir”

Şahin, ot yangını gibi durumlarda araçları zarar gören vatandaşların bedelini belediyeden talep edebileceklerini belirterek, “O vatandaşlar önce belediyeye gidip başvuru yapacak, ardından idare mahkemesi sürecine girip bunun için tazminat talep edecek. Bunun örnekleri var.Bunun örnekleri var”Aynı şey Kayseri’de Kocasinan Belediyesi’nde de olabilir. O kuru ot orada olmasın yani belediye ne yapacağını söyleyemez. Belediyenin sorumlulukları var. Önlem almak zorundadır. Bir yere giderken araç trafiği nasıl düzenlenir? Burada durum böyle değil, çünkü kavşak yapmak gerekiyor. Çünkü önlem almadan. Sorumluluklarını ödemek zorunda, vatandaş da o aracın bedelini belediyeden tahsil edebiliyor. Burada evrak ve belgelerle birlikte bir dilekçe ile belediyeye başvuracak. Bunun için tazminat talep ediyorum diyerek başvuracak. Belediye muhtemelen reddedecektir. mahkemeye verecek. Devlet kurumlarına karşı tahkim kurullarına başvurulamaz. İdare mahkemesine de gidecek” dedi.

2 araç hasar gördü

Geçen 4 Temmuz’da Kocasinan ilçesinde yol kenarında meydana gelen çim yangında park halindeki 2 araç hasar gördü.

cavdarhisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu