Haber

Kuzey Kutbu’nda yağışlar artıyor

Yapılan bir araştırma, sıcaklıkların giderek arttığı Kuzey Kutbu’nda iklim değişikliği nedeniyle kar, yağmur ve dondurucu yağmur miktarının arttığını gösterdi.

BBC’nin haberine göre, Alaska Fairbanks Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, bölgedeki yağışların 1950’den bu yana yüzde 10 ve ardından yüzde 15 arttığını ortaya koydu.

Çalışmada, sıcaklıkların artması nedeniyle okyanus üzerindeki buz tabakasının daha fazla güneşe maruz kaldığı ve bunun da daha fazla buharlaşmaya neden olarak kar veya yağmura neden olduğu kaydedildi.

Araştırma, bölgenin Ekim 2021 ile Eylül 2022 ortası arasında son 72 yılda en yağışlı üçüncü yılını yaşadığını ortaya koydu.

Alaska Fairbanks Üniversitesi’nden Prof. John Walsh, Kuzey Kutbu’nda, özellikle okyanusta izleme istasyonlarının nadir olmasının, bazı hava olaylarını incelemeyi ciddi şekilde zorlaştırdığını belirtti.

Walsh, uzmanların mevcut verileri inceleyerek ve küresel iklim modeli gibi bağımsız analitik yaklaşımları kullanarak araştırılan hava olaylarını anlamalarının artık mümkün olduğunu söyledi.

Kuzey Kutbu’nun birçok bölgesinde yılın en yoğun bir günlük ve beş günlük yağış ölçülerinde artış eğilimi olduğunu belirten Walsh, özellikle Kuzey Atlantik’te yağışlı günlerin arttığını söyledi.

Çalışmada, donan yağmurun büyük bir sorun haline geldiği belirtilirken, kalan buz tabakasının yolları daha tehlikeli hale getirdiği ve bahar gelene kadar yırtıcı hayvanların beslenmesini zorlaştırdığı belirtildi.

Öte yandan artan yağışın yol açtığı diğer sorun ise karın daha hızlı erimesi ve bunun sonucunda sele neden olması olarak gösterildi.

Kutup Karnesi, Chicago’daki Amerikan Jeofizik Birliği’nin (AGU) sonbahar toplantısında yayınlandı.

Rapor, Kuzey Kutbu’ndaki hava olaylarının göstergelerini ve “hayati belirtilerini” inceliyor. Yağışlar bu yıl ilk kez bu listeye eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu