Ekonomi

Borsalarda gerilim: ‘Kötü haber’ AMB’yi kritik noktaya getirdi

Investing.com – Avrupa piyasaları – dağ keçisi 35, CAC 40, DAX… – bu Çarşamba, makroekonomik verilerin baskısı altında yeşil kalmaya çalışıyor.

Bazı Avrupa ülkelerinde de açıklanan TÜFE verileri – Fransa, ispanya(dün) ve Almanya(bugün) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) için iyi haber değil.

Link Securities’e göre, “Avro bölgesi ekonomilerinin bazılarında enflasyonun yeniden canlanması ECB için iyi bir haber değil ve bu değişkenin kontrol altına alınmaya başladığı söylemiyle çelişiyor.”

“Birkaç ay bir eğilim göstermese de, önümüzdeki aylarda bölgedeki enflasyon önemli ölçüde düşmezse, faiz oranlarının piyasaların başlangıçta tahmin ettiğinden çok daha yüksek olduğunu göreceğiz.” bu uzmanlar ekliyor.

Renta 4’e (BME: RTA4), “Bu veriler yarının Euro bölgesi TÜFE rakam kötü bir emsal teşkil ediyor (önceki %8,6 yıllık orana karşı tahmin %8,2 iken, çekirdek %5,3 zirvede kalabilir). Bu veriler, ECB’nin para politikası üzerindeki etkileri nedeniyle (2024 başında piyasa tahmin tavanı %3,9’a yükseltildi) dün daha yüksek getirilere yol açtı ve paketEn son 2011’in sonlarında görülen %2,65’lik zirveye 7 baz puan yükseldi.”

bankacı(BME: BKT) analistler, “Cuma günü KTH’de gördüğümüz gibi, mesaj açıktı: enflasyonist baskıları hafifletmek o kadar kolay olmayacak. Mart toplantısı Daha sonra daha fazla oran artışına ilişkin yorumları da yardımcı olmadı. Piyasa, faiz oranının Şubat 2024’te %4’e yakın olmasını bekliyor ki bu da +150 baz puanlık bir artış anlamına geliyor.”

Son olarak Link Securities, “Vadeli işlemlerin, ECB’nin oran artışını sonlandıracağı seviye olan nihai faiz oranını sadece birkaç ay önceki %3,5’ten şimdi %4’e yerleştirdiğini de belirtmek gerekir. Mayıs ayındaki Yönetim Kurulu toplantısında gösterge faizi yeniden yarım puan artıracağına inancı tamdır.”

Haberler:  laura sanchez

eldivanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu