Ekonomi

BM: Karadeniz Tahıl Girişimi’ni canlandırmaya odaklanıyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerin Uyumlaştırılması Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, Karadeniz Tahıl Girişimi dışındaki alternatif seçeneklere ilişkin ise, “Karadeniz Girişimi’ne dönüş, milyonlarca ton tahıl ve gübrenin Karadeniz’den ihracatını kolaylaştıracak” dedi. Hem Rusya Federasyonu’nu hem de Ukrayna’yı harekete geçireceğiz ve piyasaları açacağız.” “Karadeniz’de rahatlama sağlayacağına ve deniz güvenliğini artıracağına inanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün Soçi’de düzenlediği basın toplantısında, “Eksiklerin giderilerek girişimin sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Değerli dostumla ikili görüşmemizde bu konudaki görüşlerimizi samimiyetle paylaştım. “

Putin ayrıca, “Tahıl koridorunu canlandırmak istiyoruz, bunu yapacağız. Bir şartla yapacağız. Tarım ürünlerimizin engelsiz bir şekilde denize gitmesini istiyoruz.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 31 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Rusya’nın girişimle ilgili şikâyet ve taleplerini de dikkate aldıklarını belirterek, “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a bir mektup göndererek, girişimin yenilenmesi konusunda somut önerilerde bulundum. Karadeniz Tahıl Girişimi.” .

Karadeniz Tahıl Girişimi

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasını imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, süresi dolan anlaşmaya ilişkin 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar yerine getirilir getirilmez derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek.” Rusya ile ilgili anlaşmanın bir kısmı yerine getirilmedi.” İfadelerini kullandı.

boztepehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu