Haber

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: Hastaların ve hastanelerin korunmasını istiyoruz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail’in abluka altındaki Gazze’deki hastanelere yönelik baskınlarına ilişkin, “Hastaların ve hastanelerin korunduğunu görmek istiyoruz.” söz konusu.

Sullivan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrail’in Gazze’deki hastanelere yönelik baskınlarına ilişkin konuşan Sullivan, “Hastaların bakımının yapılabilmesi için hastanelerin korunması ve etkin bir şekilde çalışabilmesi gerekiyor. Bakımın devamını sağlamak için, insanlar bir yerden tahliye edilirken tahliye yollarının güvenli olması gerekiyor. Hastaneden diğerine.” İfadelerini kullandı.

“Hastaların ve hastanelerin korunduğunu görmek istiyoruz.” Sullivan, İsrail’in onlara “hastanelerden çıkan insanlar için tahliye yolları olduğunu ve öyle olmaya devam edeceklerini” söylediğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki görüşmeye değinen Sullivan, iki liderin “açık iletişim hatlarını güçlendirmenin ve rekabeti çatışmaya dönüştürmemenin önemi gibi ilişkilerin bazı temel unsurlarını tartışacağını” belirtti.

Başkan Xi’nin Çin-ABD zirve toplantısı ve Biden’ın davetiyle 30. APEC toplantısı EkonomiLiderler Toplantısı için 14-17 Kasım tarihlerinde San Francisco’yu ziyaret edeceği bildirildi.

İki liderin 15 Kasım’da San Francisco’da buluşacağı açıklandı.

ABD-Çin ilişkilerinde jeopolitik ve ekonomik rekabetin getirdiği gerilimlerin yanı sıra diyalog arayışlarının arttığı bir dönemde Xi’nin ziyareti kritik önem taşıyor.

Biden ve Xi, en son Kasım 2022’de Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Zirvesi’nde yüz yüze görüşmüştü. Biden, bu yıl Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki G20 Zirvesi’ne katılırken, Çin cumhurbaşkanı katılmadı.

haber-keskin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu